BAKTAT Helal Ürünler

Bir güven meselesi: SUNTAT Helal ürünleri

Almanya’da dört milyondan fazla Müslüman yaşıyor ve helal gıdaya olan talep giderek artıyor. Helal ürünler şu anda küresel gıda üretiminin neredeyse yüzde 17’sini oluşturuyor ve pazar büyümeye devam ediyor. Peki ama helal aslında ne anlama geliyor? – Tercüme edildiğinde “helal”, “izin verilen” gibi bir anlama gelmektedir. Buna göre helal ürünler, dini ve kültürel anlayışa göre İslami beslenme kurallarına uygun olan gıda maddeleridir.

Kuran’a göre, Müslümanların domuz eti yemesine izin verilmez. Ancak, sığır ya da tavuk gibi diğer hayvanların etleri, ancak bu hayvanlar İslami usullere göre kesildiği takdirde “helal” sayılmaktadır. Ancak ilk bakışta et içermiyormuş gibi görünen gıdalar bile, örneğin domuzlardan elde edilen jelatinin eklendiği tatlılar veya ilgili yenilebilir yağlar, emülgatörler ve hatta alkol ve bazı tatlandırıcılar içeren hazır ürünler düzenlemelerden etkilenmektedir.
Dinlerine uygun bir diyete önem verenler bu nedenle güvenilir ürünlere ihtiyaç duyarlar. SUNTAT yıllardır çok çeşitli HELAL ürünler sunmaktadır. Şu anda Alman-Türk gıda ticaretinde sunulan HELAL ürünler arasında en çok satan ürünler olarak kabul edilmektedirler. Almanya’da halihazırda gıdaları Müslümanlar için haram olan maddeler ve hayvanların kesim ve yetiştirme yöntemleri açısından test eden ve buna göre etiketleyen bir dizi enstitü bulunmaktadır. Ancak bağlayıcı standartlar ve resmi bir sertifika henüz mevcut değildir. Yani sonuçta karar verecek olan üreticiye duyulan güvendir. SUNTAT, şirketin ilgili kalite mührünü taşıyan kendi ürünlerinin bağımsız bir enstitü tarafından test edildiğini ve gıda için helal şartnamelere uygun olduğunu iyi ismiyle kanıtlamaktadır.

BAKTAT Helal Ürünler