Sosyal Sorumluluk Çalışmaları

SUNTAT neden sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk konularına kendini adamıştır?
SUNTAT Grup Şirketleri ve sürdürülebilirlik/sosyal adanmışlık ilkeleri içiçe geçmiş ve birbirine bağlanmıştır. SUNTAT sosyal sorumluluk ve bilinç adına insanın, doğanın, çevre ve kaynakların dikkatli kullanımı ilkesini bir çok ürün, geliştirme ve operasyon kararına yansıtmıştır.

SUNTAT 2009 yılından beri kayda değer miktarda organik ürün üretmekte ve satışını başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Çünkü sadece pestisid içermeyen ham maddeler kullanılıyor ve uygun şartlarda işlem görüyor. Bu ürünler BIO Sertifika Kuruluşu “ECOCERT” kontrolü altında üretilmektedirler. Aynı zamanda Türkiye’deki tüm üretim merkezleri IFS-Food, TÜV Nord ya da “BRC Certification Body” gibi bağımsız kurumlar tarafından denetlenmektedir.

Türkiye üretim merkezlerindeki atık su artıma tesisleri, Sungurlu’nun ağaçlandırılması ve Mannheim’daki ana merkez ve Turgutlu/İzmir EGETAD binası çatılarına kurulan fotovaltaik sistemler de girişimci sürdürülebilir eylemlerimizin örnekleridir. SUNTAT 2012 yılında “Yeşil Lojistik” sertifikasını almıştır.Sonrasında gerçekleştirmeye devam ettiği üretimsel ve operasyonel iyileştirmelerle, 2015 yılında Mannheim’daki yeni ana merkezler daha çevre dostu ve kaynak kullanım verimi yüksek hale gelmiştir.

SUNTAT uzun yıllar boyunca sosyal bağlılığa büyük önem vermiştir. Bu konuda tüm girişimler dahil olan herkes için daha sürdürülebilir olması adına uzun vadelidir.

Bu özellikle eğitim için geçerlidir. Bu faaliyetler kar amacı gütmeyen SUNTAT Bildungsbrücke e. çatısı altında gerçekleştirilir. Her şeyden önce, göçmen kökenli olan/olmayan çocuk ve ergenlerin kültür ve spor dallarında aktif olmalarını ve eğitime katılmalarını sağlamak için eşit fırsatların oluşturulması desteklenmektedir. Bu bağlamda hem Mannheim’da hem de Türkiye’de çok sayıda proje uygulanmakta, burs verilmekte, bağışta bulunulmakta ve kültürlerarası saygı/hoşgörü desteklenmektedir. Tüm bunlar bütüncü bir yaklaşımla gerçekleştirilir.

Örneğin, Mannheim-Hochstätt’taki Astrid Lindgren İlköğretim Okulu’nda, Bildungsbrücke aracılığıyla hem ebeveynlere hem de çocuklara yönelik bir proje gerçekleştirdik. İlkokul öğrencilerinin yüzde 75’i göçmen geçmişine sahip çocuklardan oluşmakta. Haftada bir kez düzenlediğimiz “ALiS ebeveyn buluşması” ebeveynlerin ebeveynlik becerilerini güçlendirmeye, onları bilgilendirmeye ve aynı zamanda onları okulun sosyal dokusuna daha fazla entegre etmeyi amaçlamaktadır. Proje doğrudan çocukları hedef alan birçok bireysel bileşenden oluşmaktadır. Örneğin, Almanca ve matematik dersi, spor aktiviteleri, sinemaya etkinlikleri, birlikte şarkı söyleme, okuma günleri ve haftada bir kez sağlıklı bir kahvaltı öğrencilere sunulan imkanlardandır.

SUNTAT Bildungsbrücke’ün Wirtschaftsjunioren Mannheim / Ludwigshafen ile birlikte kültürlerarası Waldorf Okulu Mannheim-Herzogenried için geliştirdiği bir model çalışma hayatına uygun hale getirildi. Sekizinci sınıftan başlayarak, öğrencilere çeşitli iş profillerine ilişkin içgörü kazanmaları ve başarılı bir uygulama için koçluk hizmeti verilecek. Ayrıca, SUNTAT şirketi her ay okula 100 kilogram yiyecek bağışlamaktadır. Bunlar gibi örneklerin daha çoğunu ve ayrıntılarını www.bildungsbruecke.org adresindeki ana sayfada bulabilirsiniz.

1995 yılının başlarında, Mustafa Baklan dost girişimcilerle birlikte Türk Girişimciler Derneği Rhein-Neckar e. V. (TID)’ı kurdu. Mannheim merkezli olmak üzere, Sayın Baklan teklifini Türk girişimcilere ve Ren-Neckar bölgesindeki tüm girişimcilere yöneltiyor. Dernek, yetkin kurumsal yönetim ve sürdürülebilir ekonomik başarı için küçük ve orta ölçekli işletmelere kapsamlı teknik destek sunmaktadır. Aynı zamanda TID, projenin iletişim ağı çalışmasını destekleyenler arasında. Girişimciler bağlantı kurmalı , deneyim ve bilgi alışverişinde bulunmalı mottosu ile ilerleyen proje, böylece katı rekabet düşüncesinin yerini birlikte yaşama ve sağlıklı rekabete bırakabileceğine inanıyor. Özellikle yeni başlayanlara şirkete iyi bir başlangıç ​​yapma şansı tanıyor. Ayrıntılı bilgi için www.tid-mannheim.de.

2011 yılında şirket başkanı, Alman ve Türk kökenli kişilerle birlikte ve İşletme Ekonomisi Üniversitesi’nin (HdWM) desteğiyle, yüksek öğrenimi teşvik eden dernek “Alman-Türk İş ve Eğitim Enstitüsü” nü (DTI) kurdu. DTI’nın odak noktalarından biri, çoklu yeterlilik kazanma ve staj yapma imkanı da dahil olmak üzere, eğitim ve yüksek öğretimde uluslararası değişim programlarının oluşturulmasıdır. Aynı zamanda Almanlar ve Almanya’da yaşayan Türkler arasındaki sentez ve anlayışın gelişmesini desteklemektedir. Her iki ülkeden de yetenekli genç profesyonelleri çekmek ve Türkiye’den öğrenciler, gençler ve genç yetişkinler için Alman eğitim piyasasını açmak amacıyla gençlere hem kültürler arası hem de bilimsel olarak fikir alışverişinde bulunabilme imkanı sağlamaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.dti-mannheim.de.

Bu geniş kapsamlı sosyal, eğitimsel,ekonomik ve ekolojik adanmışlıkların ötesinde, SUNTAT eşit derecede sportif ve kültürel etkinlikleri de desteklemektedir. SV Waldhof Mannheim, Türkspor Mannheim, Türkspor Hochstätt ve Frankfurt’taki Çorumspor gibi birçok spor kulübü, sponsorları olarak SUNTAT’a güvenebilir. Ayrıca Mannheim’deki Şafak Maratonu, çeşitli bağış amaçlı futbol maçları ve Ren-Neckar metropol bölgesindeki etkinlikler Türk kültür dernekleri ve İslam toplulukları tarafından desteklenmektedir.